Shiatsu Teraapia
Mis on Shiatsu?
Mis on Shiatsu?
Sõna Shiatsu tuleneb kahest jaapanikeelsest sõnast “hi“ (sõrm) ja „atsu“ (rõhk), ent peale sõrmevajutust kasutatakse ka peopesasid, küünarnukke ja põlvi. Shiatsu teraapiat viiakse tavaliselt läbi põrandale asetatud matil, kliendi riietus on kerge ja mugav, massaaziõli ei kasutata.
Shiatsu teraapias keha erineva energia sisaldusega piirkonnad tasakaalustatakse, lõdvestatakse pingekolded, mille tulemusena paraneb enesetunne. Toiminguga tahetakse saavutada keha-mõistuse-vaimu terviklik tunnetus ja seisund. Teraapia on võrsunud Jaapanist ning põhineb Hiina meditsiinil. Teraapias on kombineeritud survepunktide kaudu meridiaanide mõjutamine, venitused, liigeste rotatsioonid ja erineva intensiivsusega vajutused kehale.
Väljatöötatud Jaapanis, on Shiatsu kui tehnikate kompleks, mis kasutab sõrmede survet keha spetsiifilistele punktidele, õõtsuvaid liigutusi, venitusi, ja liigeste rotatsioone, et taastada energia (chi jaapani keeles, ki hiina keeles) vaba vool läbi keha. Shiatsu on oma olemuselt holistiline, mõjutades kogu keha, mitte üksnes ilmsete sümptomidega keha üksikuid osi.
Minu jaoks on Shiatsu üks kõige effektiivsemaid teraapiaid, millega meie tervist parandada ja toetada. Rakendades survet akupunktuuri energiapunktidele ja venitades meridiaane, algab keha lõdvestumine ja taaselustumine.
Oletatakse, et Shiatsu taastab füüsiliste organite õige vibratsiooni ja organismi isetervenemine leiab nii kergemini aset. Shiatsu on suurepärane võimalus ka profülaktiliselt oma keha tervendada ja taaskohandada , tunda end värskema ja energilisemana. Tähelepanelik puudutus, kohalolek ning praktiku ja patsiendi vahele moodustuv ruum on kõik vajalikud elemendid, et vallandada kehas võimsat muutust paranemise suunas.
Jaapanis on ligikaudu 90 000 Shiatsu terapeuti ning selles riigis oodatav eluiga on maailma kõrgeim. Siin on võimalik seos Shiatsuga.
Shiatsu ajaloost ja printsiipidest
Ametlikult tunnustati Shiatsut 20. sajandi alguses, selle juured aga ulatuvad traditsioonilisse Hiina meditsiini (TCM). Osade allikate kinnitusel on aga Shiatsu Jaapanis eksisteerinud juba tunduvalt varasematel aegadel. Shiatsu teooria järgi kulgevad kehas energia liikumise rajad ehk meridiaanid, mida mööda energia voolab.
Kui inimene on terve, voolab energia vabalt läbi meridiaanide, varustades keha kõiki piirkondi eluenergiaga. Kui aga organismi on nõrgestatud vaese dieedi, kohvi, alkoholi või emotsionaalse stressiga, on energia vaba liikumine kehas takistataud. Nii võib ühtedes piirkondades tekkida energia defitsiit, teistes vastupidi, energia ülejääk.
Shiatsu praktik tunneb ja teab nii energia radasid kui ka piki meridiaane paiknevaid „tsubo“ punkte. Viimased on oma põhiolemuselt bioaktiivsed ja neid mõjutatakse erinevate võtetega: Shiatsu teraapias sõrmesurvega, nõelraviteraapias nõeltega, moxibustioonis kuumaga.
Energia voolu taastamine
Rakendades keha aktiivsetele punktidele survet, määrab Shiatsu praktik ummistunud koha meridiaanis või keha energeetiliselt mitte-tasakaalus oleva piirkonna ja paneb siis energia taas sujuvalt voolama. Kui avastatakse energiavaesed piirkonnad, siis praktiku puudutustega juhitakse nendesse kohtadesse energiat juurde. Kui mõni piirkond on valulik, viitab see energia liiale või energia seisakule ja selline olukord vajab energiate tasakaalustamist. Raviseansi ajal võib patsient omada kontrolli vajutuste tugevuse üle, ent harilikult suudab praktik täpselt tunnetada vajamineva surve tugevust. Energia tajumine on eriomane heale Shiatsu praktikule.
Läänemaailma mõtlemisele vast mitte päris lõpuni mõistetav on Shiatsus teadmine, et iga energia liikumisrada on seotud mingi kindla organiga (neerud, kopsud, maks, süda, magu jt), aga ka emotsioonide ja vaimse seisundiga (hirm, kurbus, viha). Samas, kui näiteks maksa meridiaanis on tunnetatav teatud nõrkus ei tähenda see tingimata maksahaigust, pigem seda, et maksa energia on tasakaalust väljas.
Traditsioonilise orientaalse meditsiini tervise- ja heaolumudel erineb Lääne mudelist. Esimese puhul on esmatähtis tervise taastamine ja keha tasakaalustamine, et ennetada tõsiseid tervisehädasid. Samuti on väga oluline Ki energia säilitamine kehas, kuna vananemise käigus Ki nõrgeneb.
Millised on Shiatsu teraapia ootused
Shiatsut viiakse läbi põrandal, mugaval matil, mis toetab kogu keha ja nii on võimaldatud ruum liigutusteks ja venituste tegemiseks.Teie esimesele teraapiaseansile eelneb 10-minutiline konsultatsioon, mille kaudu saan üldise ülevaate teie tervisest ja parema arusaamise teie isiksusest. Vestleme ka järgnevatel seanssidel, kuidas teie ravi kohaldada, kuna iga seanss on unikaalne ja tehakse lähtuvalt teie tervise hetkevajadusest.
Shiatsu seansi ajal tunnevad inimesed sageli sügavat lõõgastust ja järgnevatel seanssidel organismi kohanedes see veelgi süveneb. Lõõgastusseisund on vahel tunnetatav ka kui meditatiivne seisund, mil vaim rahuneb ja stress kaob. Kirjeldatud seisund võib saabuda ka seansi järgselt.
Teraapia saaja ei pea seansi ajal omalt poolt midagi tegema või mind kuidagi aitama, oluline on vaid lõdvestumine ja oma keha minu hoolde usaldamine. Kliendiga koos saame määrata rakendatava surve tugevust, mis omakorda sõltub energia jaotusest energia kanalites ja kliendi üldisest mugavustundest.
Paljudel juhtudel aitab Shiatsu saavutada head enesetunnet ja parandada tervist juba peale esimest seanssi, ent kehale oleks parim 3-5 teraapiat, sõltuvalt terviseprobleemist.
Shiatsu teraapiat sobib praktiseerida kestvalt, selleks et säilitada organismi sisemist tasakaalu ja see omakorda kindlustab keha-meele-vaimu toimimise koostöö.
Shiatsut võib teostada ka massaazilaual kui on soovi.
Shiatsu teraapiat tehakse läbi riiete, soovitav on kanda kerget riietust. Soojendustressid või õhukesed puuvillased püksid ja t-särk on ideaalsed.
Enne teraapia algust on soovitav vältida tugevat toitu ja alkoholi.
Võtke minuga kontakti juba täna ja saage Shiatsu kogemus!